wtorek, 21 czerwca 2011

Lapis lazuli

 Lapis lazuli  jest skałą metamorficzną która powstawała podczas przekształcania i mieszania się tworów węglanowych z granitami, syenitami i pegmatytami. Składa się w znaczącej części z lazurytu z domieszką kalcytu, pirytu, sodalitu, augitu oraz miki. 

Znajduje się go w skarnach oraz marmurach. Jego nazwa nawiązuje do jego barwy a więc niebieskiego nieba. Jego struktura jest drobnoziarnista i nie posiada wyznaczonego kierunku. Barwę niebieską zawdzięcza obecności siarki. Najbardziej cenione kamienie posiadają równomiernie rozłożoną barwę oraz drobno rozsianego pirytu. Wszelkie domieszki kalcytu lub większych ilości pirytu powodują zmianę barwy w kierunku bieli, szarości oraz zieleni. Dla uzyskania lepszej barwy można minerał ten podgrzać lub poddać farbowaniu.

Lapis lazuli stosuje się od Starożytności do szeroko pojętego zdobnictwa jako dekoracje, okładziny oraz jako materiał jubilerski i rzeźbiarski. Zamiennie można go zwać lazurytem.



Jeżeli jesteś posiadaczką biżuterii z lapisem lazuli musisz uważać. Kamień ten jest wrażliwy na nacisk oraz temperaturę i wszelkie środki chemiczne (nawet mydło). Na wszelki wypadek lepiej zdjąć pierścionek przed zmywaniem a kolczyki przed kąpielą.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz